فرزاد فره وشی | مستند بهروز بقایی در شب بخارا نمایش داده می شود
16332
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16332,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

مستند بهروز بقایی در شب بخارا نمایش داده می شود

مستند بهروز بقایی در شب بخارا نمایش داده می شود

مستند بهروز بقایی در شب بخارا نمایش داده می شود – روزنامه ایران – ۲ مهرماه ۱۳۹۸

با تشکر از خانواده رجبی

مستند «و با تشکر از خانواده رجبی» به کارگردانی فرزاد فره‌وشی درباره «بهروز بقایی» ساخته شده است. این مستند در «شب بهروز بقایی» به نمایش درآمد. شب های بخارا به همت علی دهباشی   از چهره های فرهیخته فرهنگ، ادب و هنر تجلیل می کند.

از سال ۸۹ با بهروز بقایی درباره اینکه مستندی درباره او و زندگی‌اش بسازم صحبت می‌کردیم. ماجرا از جایی آغاز شد که در مستند «روزنه آبی» با بهروز بقایی گفت‌و‌گویی داشتم و او در لحظه شعری در وصف شاهین سرکیسیان که مستند درباره او بود خواند و برایم این‌همه تسلط بر ادبیات عجیب بود. برای ساخت مستند دنبال موضوع می‌گشتیم و به اینجا رسیدیم که اولین تجربه کارگردانی او در خانه خانواده رجبی و برای سریال «نوعی دیگر» اتفاق افتاده است. همین را بهانه کردیم و روزی به بهروز بقایی گفتم نام کار را بگذاریم «و با تشکر از خانواده رجبی» او بسیار جدی گفت: «همین کار را بکنیم.»
موضوع از این قرار است که در این فیلم بقایی فیلمی درباره خانواده رجبی می‌سازد و در عین حال بزنگاه‌هایی داریم که موقعیت‌های کاری و زندگی بهروز بقایی هم برای مخاطب نمایان می‌شود. خانه خانواده رجبی در فرهنگ ما در دهه ۷۰ نقش پررنگی دارد و این خانه برای بهروز بقایی هم خانه جذابی است چون اولین کار کارگردانی‌اش را آنجا انجام داده و این روند تا آخرین کارگردانی‌اش که برای «قطار ابدی» در سال ۷۹ بوده ادامه داشته و ۶ یا ۷ سریال را در آن خانه کارگردانی کرده و این اتفاق بزرگی برای خودش هم بوده است.
بهروز بقایی در این مستند بسیار محتاط بود و سعی می‌کرد شکل همیشگی و آشنای بهروز بقایی را نبینیم.
من ابتدا نگران بودم اما دیدم که اتفاقاً این روال خوب است چون او در هیبت کارگردان حضور دارد و قرار نیست بقایی احساسی و پر جنب و جوش و با انرژی همیشگی را ببینیم. از سویی موضوع فیلم تلخ است چون درباره دورانی صحبت می‌کنیم که دوران شکوفایی بود و الان تکرار نمی‌شود و آرزویش را داریم. به همین دلیل احتیاط و تفاوت بهروز بقایی با این موضوع هماهنگ است.
او در این مستند با تعدادی از همکارانش مانند مهرانه مهین ترابی، رضا فیاضی، الهام پاوه‌نژاد، علی سلیمانی، اشکان اشتیاق، علیرضا رئیسی، بهراد خرازی و مجید نیامراد گفت‌و‌گو و خاطرات جذابی تعریف می‌کند ولی پرستیژ کارگردانی‌اش را هم حفظ کرده است.
با شرایط تلخی که گروه هنر و تجربه برای ما به وجود آورده بعید می‌دانم مستند «با تشکر از خانواده رجبی» اکران عمومی داشته باشد اما نمایش خانگی برای آن در نظر گرفته شده است.

لینک خبر


فرزاد فره وشی

نظری وجود ندارد

نظر خود را وارد کنید