مجموعـه‌ی گنجینه‌ی تـآتر معـاصر ایـران

 

فصل اول :

 

 

سریال  روزنه‌ی آبـــی  فصل اوّل از مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران می باشد که در سال 1386 مراحل تولید را جهت پخش در شبکه‌ی نمایش خانگی آغاز کرد . موضوع اثر زندگی و اقدامات " شاهین سرکیسیان " برای ایجاد تآتری نوین در ایران است که به دلایلی ، برخی از شاگردان وی، نام او را از تاریخ تآتر ایران حذف و به نام خود ثبت کرده اند.
فیلم یاد شده پروانه‌ی پخش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت و پس از مراحل تکثیر و چاپ ، در  بیست و پنجم دی ماه سال 1395 طی مراسمی که توسط موسسه‌ی خدمات ترجمه و تحقیق هور برگزار شد ، توسط رهافیلم وارد شبکه‌ی نمایش خانگی شده است.
سازندگان روزنه‌ی آبی  عبارتند از :
 
تهیه کننده : موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم
 
سرمایه ، پژوهش و کارگردان : فرزاد فره وشی
 
مشاوران کارگردان : بهروز بقایی / نصرالله قادری / ژرژ پطروسی
 
دستیار کارگردان و برنامه ریزی : الهه افخمی/ سجاد زارع
 
گویندگان : ژرژ پطروسی / فرزاد فره وشی / نصرالله قادری
 
دستیاران دوم کارگردان : عطیه هجرتی / زهرا مقدم / محمدرضا علایی
 
آهنگساز و خواننده : سلیمان واثقی (سلـی)
 
تنظیم : کامران خاشع
 
تنظیم و اجرای زنده : امیر رهبر
 
طراح نشانه و خط : امیر شاهرخ فریوسفی
 
چامه سرا: نوید فراهی / احمد ملکی
 
برگردان زبان فرانسه : سپیده شکری پور
 
نقاش ویدیو گرافی : نیلوفر غریب لک
 
تصویر ، تدوین و ویدیوگرافی : فرزاد فره وشی
 
کارشناسان : نصرالله قادری / فرشاد منظوفی نیا / محمودرضا رحیمی / محسن شرافتی / حمیدرضا نعیمی/ غلامحسین دولت آبادی
 
همراهان و یاری دهندگان : رویا افشار / سید مهرداد ضیایی / ناصر بزرگمهر و...
 
با حضور :
 
علی نصیریان / محمدعلی کشاورز / داریوش اسدزاده / حمید سمندریان / عباس جوانمرد / جعفر والی / پرویز بهرام / رضا عبدی / جمشید لایق / فهیمه راستگار/ بهمن مفید / اسماعیل ارحام صدر / اصغر سمسارزاده / مرتضی عقیلی / شمسی فضل الهی / ایرج راد / اکبر رادی / احمد نجفی / ابوالحسن تهامی / بهزاد فراهانی / بهرام وطن پرست / مهتاج نجومی / اصغر آقاخانی / اکبر زنجانپور / بهروز بقایی / ژرژ پطروسی / مسعود فقیه / کاظم هژیرآزاد / ناصر رحمانی نژاد / منوچهر انور / سعدی افشار / فردوس کاویانی / محمود استادمحمد / احمد براتلو / هوشنگ ملکی / زاون قوکاسیان / هوشنگ توکلی / محمدرضا اصلانی / نصرالله قادری / هوشنگ معصفری / علی اصغر نجات / مهرداد ژامک / صدرالدین زاهد / رضا قاسمی / فرامرز طالبی / ژانت لازاریان / محمودرضا رحیمی / گابریل تیکیدجیان / لیدا بربریان / الو نازلومیان / سیرانوش آقاجانیان / روح الله جعفری / غلامحسین دولت آبادی / علی اکبر علیزاد / هنریک یکانیان / حمیدرضا نعیمی / فرشاد منظوفی نیا و شاهین سرکیسیان
 

این مجموعه بدلیل حضور و همکاری سیصد و یک نفر از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه ی تآتر و سینما توانسته چشم انداز گسترده ای از موارد مورد بحث را در اختیار بیننده قرار دهد ضمن آن که چنین مجموعه ی مستندی با این ابعاد  برای اولین بار در ایران تولید شده است.

  آنونس سریال روزنه ی آبی :  

 

 

 

 

 

 

نخستین جرقه های  تآتر نوین ایران به زمان میرزا فتحعلی خان آخوندزاده بر می گردد و در این میان تا سال ۱۳۳۳ به نام هایی همچون : محقق الدوله ،سید علی نصر ، محمود ظهیرالدینی، عبدالحسین نوشین ، غلامحسین مفید، میر سیف الدین کرمانشاهی،شاهین سرکیسیان،احمد دهقان، مصطفی و مهین اسکویی و بسیاری دیگر بر می خوریم که هر کدام در نویسندگی ،بازیگری ، سرپرستی گروه و کارگردانی  مهارت داشته و جریانی را ایجاد نموده اند . روزنه ی آبی ،  ویژه ی زندگی و اقدامات شاهین سرکیسیان است که در سال ۱۳۱۰ از فرانسه به ایران باز می گردد و مدتی در گروه عبدالحسین نوشین در سمت مشاور هنری فعالیت می کند.سپس تصمیم می گیرد یک گروه تآتری با عنوان "گروه هنر ملی"(یا به گفته ی برخی گروه تآتر ملی) را پایه گذاری کند و از فارغ التحصیلان هنرستان هنرپیشگی دعوت کند تا به آن بپیوندند . این اولین بار است که چنین اقدامی در تآتر ایران شکل می گیرد و نمایشنامه ی ایرانی با توجه به فرهنگ و خلق و خوی ایرانی نوشته و اجرا می شود. سرکیسیان تا سال ۱۳۳۶ با گروهی که ایجاد کرده همکاری و اعضای آن را با سردمداران تآتر روز دنیا مثل : استانیسلاوسکی ، چخوف ، پیراندللو، استریندبرگ و... آشنا می کند و حتی در راه اصلاح بیان آهنگین رایج در دهه ی بیست تلاش های زیادی انجام می دهد . ولی با بروز مشکلاتی که شاگردانش ایجاد می کنند از گروه جدا می شود . سرکیسیان تا سال ۱۳۴۵ گروهی هایی را با نام های مروارید ، مفید و آرمن تشکیل می دهد و به امر آموزش و اجرا می پردازد.

تولید سریال " روزنه ی آبی " در ادامه‌ی  انتشار کتاب موفق " شاهین سرکیسیان بنیانگذار تآتر نوین ایران " صورت گرفت. این کتاب نوشته ی غلام‌حسین دولت‌آبادی و مینا رحمتی است که زیر نظر جمشید لایق در سال ۱۳۸۶، جهت شناخت دقیق شخصیت سرکیسیان، نوع اجراهایش،طراحی میزانسن،زندگی شخصی ، تاثیراتش در تآتر ایران  انتشار یافت اما با تمام تلاش گردآورندگان این کتاب اطلاعات دقیق در اختیار خواننده قرار دهد و علت آن محدود بودن منابع و اطلاعات جمشید بود. سریال " روزنه ی آبی " شامل گفتگوهایی با شاگردان ،دوستان و همکاران  سرکیسیان  است و بخش هایی از رخدادهای مهم دوران زندگی او در آن باز سازی شده است . برای اولین بار نکاتی درباره ی رخدادهای مهم تآتری در بازه ی زمانی دهه ی سی و چهل در این مجموعه عنوان می شود. در این میان به قهر و آشتی ها و اختلافات نظر بین برخی از اعضای گروه اشاره می شود که  به ناسپاسی نسبت به استاد و از هم پاشیده شدن گروه منجر می شود . در سال ۱۳۴۵ زمانیکه شاهین سرکیسیان مجددا برای دریافت پروانه ی اجرای نمایشنامه ی روزنه ی آبی اثر اکبر رادی به اداره ی دراماتیک وارد می شود شاگرد پیشین خود را در مقام مسئولیت اداری می بیند. وی استاد خودش را رد صلاحیت می کند. مدتی بعد شاهین از دنیا می رود. بررسی این موضوع که سال ها در حواشی تاریخ تآتر ایران مطرح بوده و پرونده ی آن همچنان باز است، علت رد صلاحیت تمامی فعالان تآتری دهه ی بیست در ده.ه ی چهل را روشن می کند و اینکه چگونه کار به جایی می رسد تا شاگرد مجبور به رد استادش می شود.

آیا شاهین یک قهرمان است یا یک مظلوم؟

آیا بنیانگذار تآتر نوین ایران تنها اوست؟

وی چگونه می زیست؟

در اجراها تکیه ی او بیشتر بر چه بوده است؟  ( بازیگری ، دکور، نور، موسیقی،بیان،انتخاب متن ویا ... )

او با تآتر روز دنیا از کجا آشنا شده بود؟

آیا سرکیسیان صلاحیت کارگردانی نداشته است ؟

فضای حاکم در تآتر آن دوره چه بوده است؟ و....

درستی یا نادرستی فرنام های گفته شده در مجموعه ی مستند " روزنه آبــی " بررسی می شود.

این مجموعه در قالب مستند داستانی در شانزده قسمت 90 دقیقه ای برای بیننده ی عام به شیوه ی ( S.D Cam ) تولید شده است.

از شاگردان ، دوستان و همکاران شاهین سرکیسیان می توان به :

فهیمه راستکار/ علی نصیریان/ عباس جوانمرد/ جمشید لایق/ آربی اوانسیان/ جعفر والی/ میشا هایراپتیان/ هوشنگ لطیف پور/ منوچهر عسگری نسب/ لیدا بربریان/ واروژ سورنیان/ کاووس دوستدار/ بهزاد فراهانی/ بهمن مفید/ اسماعیل داورفر/ ایرج گرگین/ نسرین رهبری/ احمد براتلو/ عصمت صفوی/ سودابه گنجه ای/ اصغر آقاخانی/ اسماعیل شنگله/ مهتاج نجومی/ بهمن فرسی/ خجسته کیا/ لاله تقیان/ حسن قائمیان/ مسعود فقیه / خلیل موحد دیلمقانی/ الو نازلومیان/ عزت پریان/ جمشید امینی/ اختر عباسی/ ایرن زازیانس (عاصمی)/ اسماعیل ارحام صدر/ بیژن مفید/ محمدرضا اصلانی / پرویز بهرام/ کمال الدین شفیعی / جمیله ندایی/ فرخنده باور/ زهره جهانشاهی/ شیرین نفیسی/ مرتضی عقیلی/ عزت الله انتظامی/ رضا میرلوحی/ حسن حق پرست/ طوسی حائری و.... اشاره کرد.
 
 
 
 فصل دوم :
 
فصل دوم مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران پس از دریافت پروانه‌ی تولید از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در مرحله‌ی ضبط و پخش است. تفاوت پخش فصل دوم در این است که به صورت یک مجموعه منتشر نمی شود. فصل دوم شامل شش قسمت 90 دقیقه ای می باشد که هر قسمت مربوط به یک هنرمند موثر و جریان ساز در حوزه‌ی تآتر یا یک بنا یا گروه است.
 
 
  قسمت اوّل : من حسن عظیمی هستم   
 

وضعیت : پخـــــش شده در شبــــکـــه‌ی نمایـــش خـــانــگی (محدود)

تولید: 1394 تا 1396

پخش : 1397/1/31

گونه : مستند / شخصیت نگاری و تاریخی / پژوهشی

زمان : 104 دقیقه

قالب : ویدیویی : دیجیتال : AVCHDX

 سفارش این فیلم در تلگرام به شماره‌ی : 09212065398 و برای تماشای آنلاین در فیلیمو کلیک کنید


من حسن عظیمی هستم نخستین قسمت از فصل دوّم مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران است. در این فیلم ضمن پرداختن به زندگی حسن عظیمی از آخرین بازماندگان تآتر سنتی ایران، روایتی شفاف از این گونه‌ی نمایشی و مسایل پیرامون آن از نگاه تماشاگران می‌گذرد. حسن عظیمی در راستای همین جریان چند نمایش را از جمله : سعدی هملت می شود بلورک و چشمه‌ی نوش  و ... را در تماشاخانه‌های مهم دنیا  اجرا کرده است. این فیلم قصد دارد همانند فصل اول( روزنه‌ی آبی )،  در جهت ثبت و ضبط رویداد های مهم تآتر معاصر ایران قدمی کوچک بردارد تا نسل‌های آینده سندی از تاریخ تآتر معاصر ایران داشته و  قهرمانان  و جریان‌سازان  این عرصه را بهتر بشناسند.

تهیه کننده : موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم

سرمایه گذار ، کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی

مجری طرح : موسسه‌ی آفاق هنر خلاق

دستیار کارگردان : سجاد زارع و الهه افخمی

پژوهش‌ : غلام‌حسین دولت‌آبادی 

گروه  تصویر : سجاد زارع و سهیل یوسفی

با حضور : اصغر سمسارزاده /  دکتر علی منتظری / مجید جعفری / احمد محرابی / داوود داداشی / غلام‌حسین دولت آبادی و حسن عظیمی

 


 

 

 

 

  آنونس فیلم من حسن عظیمی هستم :  

 

 

 

 

 

 

 

 

  قسمت دوّم : نـامـدار   

وضعیت : درحال تولید و پژوهش

درصد تولید: 60%

تولید: 1394 تا 1398

گونه : مستند / شخصیت نگاری و تاریخی / پژوهشی

زمان : 75 تا 90 دقیقه

قالب : ویدیویی : دیجیتال : AVCHDX

فیلم مستند " نامــدار " از مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران ، زندگی و خدمات دکتر مهدی نامدار را بررسی می کند که در این راستا با شاگردان ، دوستان و خانواده ی ایشان گفتگو می شود.

تهیه کننده : موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم

بر اساس طرحی از : ژرژ پطروسی

کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی

مجری طرح: موسسه‌ی آفاق هنر خلاق

پژوهش :  فرزاد فره وشـی و غلام‌حسین دولت‌آبادی

دستیار کارگردان : سجاد زارع

با حضور : جعفر والی / داریوش اسدزاده / مریم معترف / ژرژ پطروسی / گیتی نامدار / فرهاد مرآت و ...

 

 

  قسمت سوم : پرنـده‌ی آبـی   

وضعیت : درحال پس تولید و پژوهش

درصد تولید: 50 %

تولید: 1394 تا 1398

گونه : مستند / شخصیت نگاری و تاریخی / پژوهشی

زمان : 75 تا 90 دقیقه

قالب : ویدیویی : دیجیتال : AVCHDX

پرنده‌ی آبی از مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران ، عنوان آخرین نمایشنامه‌ی اجرا شده توسط " عبدالحسین نوشین " می باشد. زندگی و اقدامات عملی وی در راستای تحول جدی در تآتر نوین ایران در پرنده‌ی آبی مورد بررسی قرار می گیرد.

تهیه کننده : موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم

کارگردان ، تدوین  : فرزاد فره وشی

مجری طرح: موسسه‌ی آفاق هنر خلاق

پژوهش : فرزاد فره وشی و غلام‌حسین دولت آبادی

دستیار کارگردان : سجاد زارع

با حضور : جعفر والی / داریوش اسد زاده / انور خامه‌ای / مرسده بایگان / با هنرمندی اصغر همت

 

  قسمت چهارم : آنـاهیتـا  
 

وضعیت : درحال تولید و پژوهش

درصد تولید: 70 %

تولید: 1394 تا 1398

گونه : مستند / شخصیت نگاری و تاریخی / پژوهشی

زمان : 75 تا 90 دقیقه

قالب : ویدیویی : دیجیتال : AVCHDX

آناهیتا از مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران ، بررسی سالشمار زندگی و اقدامات مصطفی اسکویی در مسیر تآتر نوین ایران  مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

تهیه کننده : موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم

کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی

مجری طرح: موسسه‌ی آفاق هنر خلاق

پژوهش :  فرزاد فره وشـی

دستیار کارگردان : الهه افخمی

با حضور : جعفر والی / فریدون پارسانژاد / کاظم هژیرآزاد /  منصور میرزابابایی/ شهرزاد اسکویی / رضا بنفشه خواه/ سیاوش چراغی پور / مهدی ارجمند / جواد اعرابی / علی اصغر نجات / بیوک میرزایی / حسن مهمانی / هومن رهنمون / نیوشا برق شرقی / رضا عبدالعلی زاده و...

 

  قسمت پنجم : زمـان  
 

وضعیت : درحال تولید و پژوهش

درصد تولید: 60 %

تولید: 1394 تا 1398

گونه : مستند / شخصیت نگاری و تاریخی / پژوهشی

زمان : 75 تا 90 دقیقه

قالب : ویدیویی : دیجیتال : AVCHDX

زمان از مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران ، بررسی سالشمار زندگی و اقدامات مهین اسکویی در مسیر تآتر نوین ایران مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

تهیه کننده : موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم

کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی

مجری طرح: موسسه‌ی آفاق هنر خلاق

پژوهش :  فرزاد فره وشـی

دستیار کارگردان : الهه افخمی

با حضور : جعفر والی /  کاظم هژیرآزاد / منصور میرزابابایی/ شهرزاد اسکویی /  سیاوش چراغی پور / جواد اعرابی / علی اصغر نجات / بیوک میرزایی / حسن مهمانی / هومن رهنمون / نیوشا برق شرقی / رضا عبدالعلی زاده / پارسا پولادوند / رضا سمیعی فر و...

 

  قسمت ششم : بـایگـان  

وضعیت : توقف تولید

درصد تولید: 30 %

تولید: 1394 تا 1398

گونه : مستند / شخصیت نگاری و تاریخی / پژوهشی

زمان : 75 تا 90 دقیقه

قالب : ویدیویی : دیجیتال : AVCHDX

معرفی فضل الله بایگان از اولین پیشگامان تآتر نوین ایران و اقدامات او در این زمینه ضمن معرفی خانواده ی هنرمند وی که در دوره های مختلف آثاری ارزنده رقم زند ، موضوع فیلم بایگان است.بایگان از مجموعه‌ی گنجینه‌ی تآتر معاصر ایران می باشد

تهیه کننده : موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم

کارگردان ، تدوین و پژوهش : فرزاد فره وشی

با حضور : داریوش اسدزاده / مرسده بایگان / جعفر والی / افسانه بایگان و ...

 

 

 

گروه تولید کننده ی مجموعه ی گنجینه ی تآتر معاصر ایران از کسانی که در زمینه و شاخه های زیر تمایل به همکاری دارند دعوت به عمل می آورد :

- پژوهش در حوزه ی تاریخ تآتر معاصر ایران

- بخش فنی (تصویربرداری، هماهنگی ، برنامه ریزی)

- سرمایه گذاری (تولید و یا انتشار مجدد)

- تبلیغات در داخل فیلم

- تمدید انتشار

لازم به ذکر است که پروژه ی گنجینه ی تآتر معاصر ایران به شکل خودجوش توسط فرزاد فره وشی و با هزینه ی شخصی تا به این مرحله رسیده است ، امید است با حمایت معنوی و مادی افراد و یا سازمان یا شرکت ها ، این مجموعه بتواند تولیدی دقیق داشته باشد و به مخاطبان تقدیم شود. نبود چنین آثاری باعث گشته تا برخی ، بخش هایی از تاریخ تآتر معاصر ایران را به نفع خود مصادره کنند که در آینده حلقه های مفقوده ی بسیاری در این زمینه برجسته شود. در همین راستا تلاش و رسالت گروه سازنده این است که بتواند از طریق منایع انسانی و کتابخانه ای به جهت جلوگیری از به وجود آمدن ابهامات و جعلیات تاریخی قدمی کوچک اما تاثیر گذار بردارد
گنجینه ی تآتر معاصر ایران تلاش جدی دارد تا قرائت صحیحی از تاریخ تآتر ایران را به دست مخاطبان دهد و دراین راستا هنرمندان تاثیرگذاری که به دلایلی نام شان از تاریخ ( عمدا یا سهوا) حذف شده است را به جایگاه واقعی شان برگرداند