مجموعـه ی گنجینه ی تـآتر معـاصر ایـران

فصل اول :

 

 

سریال  روزنه ی آبـــی  فصل اول از مجموعه ی گنجینه ی تآتر معاصر ایران می باشد که در سال 1386 مراحل تولید را جهت پخش در شبکه ی ویدیو خانگی آغاز کرد . موضوع اثر زندگی و اقدامات " شاهین سرکیسیان " برای ایجاد تآتری نوین در ایران است که به دلایلی ، برخی از شاگردان وی، نام او را از تاریخ تآتر ایران حذف و به نام خود ثبت کرده اند.
فیلم یاد شده پروانه ی پخش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت و پس از مراحل تکثیر و چاپ ، در  بیست و پنجم دی ماه طی مراسمی توسط موسسه ی خدمات ترجمه و تحقیق هور وارد شبکه ی ویدیو خانگی شده است.
سازندگان روزنه ی آبی  عبارتند از :
 
تهیه کننده : موسسه ی فرهنگ و هنر رها فیلم
 
سرمایه ، پژوهش و کارگردان : فرزاد فره وشی
 
مشاوران کارگردان : بهروز بقایی / نصرالله قادری / ژرژ پطروسی
 
دستیار کارگردان و برنامه ریزی : الهه افخمی/ سجاد زارع
 
گویندگان : ژرژ پطروسی / فرزاد فره وشی / نصرالله قادری
 
دستیاران دوم کارگردان : عطیه هجرتی / زهرا مقدم / محمدرضا علایی
 
آهنگساز و خواننده : سلیمان واثقی (سلـی)
 
تنظیم : کامران خاشع
 
تنظیم و اجرای زنده : امیر رهبر
 
طراح نشانه و خط : امیر شاهرخ فریوسفی
 
چامه سرا: نوید فراهی / احمد ملکی
 
برگردان زبان فرانسه : سپیده شکری پور
 
نقاش ویدیو گرافی : نیلوفر غریب لک
 
تصویر ، تدوین و ویدیوگرافی : فرزاد فره وشی
 
کارشناسان : نصرالله قادری / فرشاد منظوفی نیا / محمودرضا رحیمی / محسن شرافتی / حمیدرضا نعیمی/ غلامحسین دولت آبادی
 
همراهان و یاری دهندگان : رویا افشار / سید مهرداد ضیایی / ناصر بزرگمهر و...
 
با حضور :
 
علی نصیریان / محمدعلی کشاورز / داریوش اسدزاده / حمید سمندریان / عباس جوانمرد / جعفر والی / پرویز بهرام / رضا عبدی / جمشید لایق / فهیمه راستگار/ بهمن مفید / اسماعیل ارحام صدر / اصغر سمسارزاده / مرتضی عقیلی / شمسی فضل الهی / ایرج راد / اکبر رادی / احمد نجفی / ابوالحسن تهامی / بهزاد فراهانی / بهرام وطن پرست / مهتاج نجومی / اصغر آقاخانی / اکبر زنجانپور / بهروز بقایی / ژرژ پطروسی / مسعود فقیه / کاظم هژیرآزاد / ناصر رحمانی نژاد / منوچهر انور / سعدی افشار / فردوس کاویانی / محمود استادمحمد / احمد براتلو / هوشنگ ملکی / زاون قوکاسیان / هوشنگ توکلی / محمدرضا اصلانی / نصرالله قادری / هوشنگ معصفری / علی اصغر نجات / مهرداد ژامک / صدرالدین زاهد / رضا قاسمی / فرامرز طالبی / ژانت لازاریان / محمودرضا رحیمی / گابریل تیکیدجیان / لیدا بربریان / الو نازلومیان / سیرانوش آقاجانیان / روح الله جعفری / غلامحسین دولت آبادی / علی اکبر علیزاد / هنریک یکانیان / حمیدرضا نعیمی / فرشاد منظوفی نیا و شاهین سرکیسیان
 

این مجموعه بدلیل حضور و همکاری سیصد و یک نفر از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه ی تآتر و سینما توانسته چشم انداز گسترده ای از موارد مورد بحث را در اختیار بیننده قرار دهد ضمن آن که چنین مجموعه ی مستندی با این ابعاد  برای اولین بار در ایران تولید شده است.

  آنونس سریال روزنه ی آبی :  

 

 

 

 

 

نخستین جرقه های  تآتر نوین ایران به زمان میرزا فتحعلی خان آخوندزاده بر می گردد و در این میان تا سال 1333 به نام هایی همچون : محقق الدوله ،سید علی نصر ، محمود ظهیرالدینی، عبدالحسین نوشین،غلامحسین مفید،میر سیف الدین کرمانشاهی،شاهین سرکیسیان،احمد دهقان،مصطفی و مهین اسکویی و بسیاری دیگر بر می خوریم که هر کدام در نویسندگی ،بازیگری ، سرپرستی گروه و کارگردانی  مهارت داشته و جریانی را ایجاد نموده اند . روزنه ی آبی ،  ویژه ی زندگی و اقدامات شاهین سرکیسیان است که در سال 1310 از فرانسه به ایران باز می گردد و مدتی در گروه عبدالحسین نوشین در سمت مشاور هنری فعالیت می کند.سپس تصمیم می گیرد یک گروه تآتری با عنوان "گروه هنر ملی"(یا به گفته ی برخی گروه تآتر ملی) را پایه گذاری کند و از فارغ التحصیلان هنرستان هنرپیشگی دعوت کند تا به آن بپیوندند . این اولین بار است که چنین اقدامی در تآتر ایران شکل می گیرد و نمایشنامه ی ایرانی با توجه به فرهنگ و خلق و خوی ایرانی نوشته و اجرا می شود. سرکیسیان تا سال 1336 با گروهی که ایجاد کرده همکاری و اعضای آن را با سردمداران تآتر روز دنیا مثل : استانیسلاوسکی ، چخوف ، پیراندللو، استریندبرگ آشنا می کند و حتی در راه اصلاح بیان آهنگین رایج در دهه ی بیست تلاش های زیادی انجام می دهد . ولی با بروز مشکلاتی که شاگردانش ایجاد می کنند از گروه جدا می شود . سرکیسیان تا سال 1345 گروهی هایی را با نام های مروارید ، مفید و آرمن تشکیل می دهد و به امر آموزش و اجرا می پردازد.

تولید مجموعه ی مستند " روزنــه ی آبــی " در ادامه ی  انتشار کتاب موفق " شاهین سرکیسیان بنیانگذار تآتر نوین ایران " صورت گرفت. این کتاب نوشته ی غلامحسین دولت آبادی و مینا رحمتی است که زیر نظر جمشید لایق در سال 1386، جهت شناخت دقیق شخصیت سرکیسیان، نوع اجراهایش،طراحی میزانسن،زندگی شخصی ، تاثیراتش در تآتر ایران  انتشار یافت .مجموعه ی مستند " روزنه ی آبی " شامل گفتگوهایی با شاگردان ،دوستان و همکاران  سرکیسیان  است و بخش هایی از رخدادهای مهم دوران زندگی او در آن باز سازی شده است . برای اولین بار نکاتی درباره ی رخدادهای مهم تآتری در بازه ی زمانی دهه ی سی و چهل در این مجموعه عنوان می شود. در این میان به قهر و آشتی ها و اختلافات نظر بین برخی از اعضای گروه اشاره می شود که  به ناسپاسی نسبت به استاد و از هم پاشیده شدن گروه منجر می شود . در سال 1345 زمانیکه شاهین سرکیسیان برای دریافت پروانه ی اجرای نمایشنامه ی روزنه ی آبی اثر اکبر رادی به اداره ی دراماتیک وارد می شود شاگرد پیشین خود را در مقام مسئولیت اداری می بیند. وی استاد خودش را رد صلاحیت می کند. مدتی بعد شاهین از دنیا می رود. بررسی این موضوع که سال ها در حواشی تاریخ تآتر ایران مطرح بوده و پرونده ی آن همچنان باز است، علت رد صلاحیت تمامی فعالان تآتری دهه ی بیست در دهه ی چهل را روشن می کند و اینکه چگونه کار به جایی می رسد تا شاگرد مجبور به رد استادش می شود.

آیا شاهین یک قهرمان است یا یک مظلوم؟

آیا بنیانگذار تآتر نوین ایران تنها اوست؟

وی چگونه می زیست؟

در اجراها تکیه ی او بیشتر بر چه بوده است؟  ( بازیگری ، دکور، نور، موسیقی،بیان،انتخاب متن ویا ... )

او با تآتر روز دنیا از کجا آشنا شده بود؟

آیا سرکیسیان صلاحیت کارگردانی نداشته است ؟

فضای حاکم در تآتر آن دوره چه بوده است؟ و....

درستی یا نادرستی فرنام های گفته شده در مجموعه ی مستند " روزنه آبــی " بررسی می شود.

این مجموعه در قالب مستند داستانی در شانزده قسمت 90 دقیقه ای برای بیننده ی عام به شیوه ی ( S.D Cam ) تولید شده است.

از شاگردان ، دوستان و همکاران شاهین سرکیسیان می توان به :

فهیمه راستکار/ علی نصیریان/ عباس جوانمرد/ جمشید لایق/ آربی اوانسیان/ جعفر والی/ میشا هایراپتیان/ هوشنگ لطیف پور/ منوچهر عسگری نسب/ لیدا بربریان/ واروژ سورنیان/ کاووس دوستدار/ بهزاد فراهانی/ بهمن مفید/ اسماعیل داورفر/ ایرج گرگین/ نسرین رهبری/ احمد براتلو/ عصمت صفوی/ سودابه گنجه ای/ اصغر آقاخانی/ اسماعیل شنگله/ مهتاج نجومی/ بهمن فرسی/ خجسته کیا/ لاله تقیان/ حسن قائمیان/ مسعود فقیه / خلیل موحد دیلمقانی/ الو نازلومیان/ عزت پریان/ جمشید امینی/ اختر عباسی/ ایرن زازیانس (عاصمی)/ اسماعیل ارحام صدر/ بیژن مفید/ محمدرضا اصلانی / پرویز بهرام/ کمال الدین شفیعی / جمیله ندایی/ فرخنده باور/ زهره جهانشاهی/ شیرین نفیسی/ مرتضی عقیلی/ عزت الله انتظامی/ رضا میرلوحی/ حسن حق پرست/ طوسی حائری و.... اشاره کرد.
 
                                                                                فصل دوم :
فصل دوم مجموعه ی گنجینه ی تآتر معاصر ایران در حال ضبط و پخش است. تفاوت پخش فصل دوم در این است که به صورت یک مجموعه منتشر نمی شود. فصل دوم شامل ده قسمت 90 دقیقه ای می باشد که هر قسمت مربوط به یک هنرمند موثر و جریان ساز در حوزه ی تآتر یا یک بنا یا گروه است.
 
قسمت اول : حسن عظیمی هستم ( در انتظار انتشار)
 
عنوان فیلم مستندی است از مجموعه ی گنجینه ی تآتر معاصر ایران ،که در حال تصویربرداری و تدوین همزمان است.پیشنهاد تولید این مجموعه را غلامحسین دولت آبادی مطرح و فرزاد فره وشی کارگردانی و تدوین آن را بر عهده دارد. "حسن عظیمی " تنها بازمانده آگاه نمایش ایرانی است . "حسن عظیمی هستم" شامل تاریخ صحیح شکلگیری شخصیت سیاه و... به علاوه انتشار اسنادی که برای اولین بار در این فیلم، که مخاطب عام را نشانه رفته، درحال تولید است.

تهیه کننده : موسسه ی فرهنگ و هنر رها فیلم

سرمایه گذار ، کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی 

پژوهشگر : غلامحسین دولت آبادی 

گروه  تصویر : سجاد زارع و سهیل یوسفی

با حضور : اصغر سمسارزاده ، محمود عزیزی ، مجید جعفری و...

قسمت دوم : نامدار (درانتظار انتشار)

فیلم مستند " نامــدار " از مجموعه ی گنجینه ی تآتر معاصر ایران ، زندگی و خدمات دکتر مهدی نامدار را بررسی می کند که در این راستا با شاگردان ، دوستان و خانواده ی ایشان گفتگو می شود.

تهیه کننده : موسسه ی فرهنگ و هنر رها فیلم

بر اساس طرحی از : ژرژ پطروسی

کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی

پژوهش :  فرزاد فره وشـی

دستیار کارگردان : سجاد زارع

با حضور : جعفر والی ، داریوش اسدزاده ، مریم معترف ، ژرژ پطروسی ، گیتی نامدار ، فرهاد مرآت ، محمدمهدی علیمحمدی و ...

قسمت سوم : پرنده ی آبی (درحال ضبط)

پرنده ی آبی عنوان آخرین مایشنامه ی اجرا شده توسط " عبدالحسین نوشین " می باشد. زندگی و اقدامات عملی وی در راستای تحول جدی در تآتر نوین ایران در پرنده ی آبی مورد بررسی قرار می گیرد.

تهیه کننده : موسسه ی فرهنگ و هنر رها فیلم

کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی

پژوهش :  فرزاد فره وشـی

دستیار کارگردان : الهه افخمی

با حضور : جعفر والی / داریوش اسد زاده و ...

 

قسمت چهارم : آناهیتا (درحال ضبط)
 
بررسی سالشمار زندگی و اقدامات مصطفی و مهین اسکویی در فیلم آناهیتا مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

تهیه کننده : موسسه ی فرهنگ و هنر رها فیلم

کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی

پژوهش :  فرزاد فره وشـی

دستیار کارگردان : الهه افخمی

 

 
جهت آگاهی ازاخبار  سریال "روزنه ی آبی" اولین سریال تحلیلی وپژوهشی با همکاری و حضور301نفر از هنرمندان تآتر وسینما به کانال تلگرام زیر بپیوندید:
telegram.me/rozanehyeaabi
  برای خرید سریال روزنه ی آبی به وب سایت : www.rahafilm.ir مراجعه نمایید  
 
اخبار
1395/10/25
1394/03/03

عنوان فیلم مستندی است که در حال تصویربرداری و تدوین همزمان است.پیشنهاد تولید این مجموعه را غلامحسین دولت آبادی مطرح و فرزاد فره وشی کارگردانی و تدوین آن را بر عهده دارد.حسن عظیمی تنها بازمانده آگاه نمایش ایرانی است .حسن عظیمی هستم شامل تاریخ صحیح شکلگیری شخصیت سیاه و... به علاوه انتشار اسنادی که برای اولین بار در این فیلم، که مخاطب عام را نشانه رفته، تا دو هفته ی آینده برای ارایه آماده می شود.(خرداد ماه نودو چهار) تهیه کننده ، کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی-پژوهشگر : غلامحسین دولت آبادی - گروه کارگردانی و تصویر : سجاد زارع و سهیل یوسفی ادامه دارد ...

1394/03/03

تولید فیلم مستند حال ما خوب نیست ( نام موقت ) بر اساس طرحی از ژرژ پطروسی و کارگردانی فرزاد فره وشی که زمستان سال 1391 آغاز شده بود همچنان ادامه دارد. بررسی آسیب های وارد شده به هنر گویندگی در ایران و عوامل تاثیر گذار از ترجمه،فنی ،دوبله تا پخش و صحبت با مردم و مسئولین موضوع این فیلم است که با همکاری صمیمانه ی : خسرو خسروشاهی،ایرج رضایی،بهرام زند،زهره شکوفنده،پرویز بهرام، شروین قطعه ای،محمود قنبری،جلال مقامی،منوچهر والی زاده،حسین عرفانی،مینو غزنوی،افشین ذی نوری ، سعید شیخ زاده ، امیرهوشنگ زند و... همراه با مشارکت موسسه ی فرهنگ و هنر رها فیلم در حال تولید است. این مجموعه با هدف آسیب شناسی این هنر زلال و بررسی راهکارها جهت برطرف شدن مشکلات، به شکل معنوی شرایط تولید را می گذراند و امید آن است که بتواند قدمی کوچک اما تاثیر گذار در این راستا بردارد. تهیه کننده ، کارگردان و تدوین : فرزاد فره وشی ، تصویر بردار: سجاد زارع ، دستیار کارگردان و هماهنگی : الهه افخمی